4.0
Kuyu Temel | Kazıklı Temel,Perde ve Çatı İzolasyonu

Su İzolasyonu


EN İYİ TEMEL İZOLASYONU ve EN İYİ ÇATI İZOLASYON MALZEMESİ NEDİR ….?

YALITIM NEDİR ....?

İnsanoğlu tarihi ile birlikte başlayan sıcak ve kuru gibi korunaklı ortamlarda barınma ve yaşama ihtiyacı, izolasyon veya yalıtım kavramının önemini ciddi olarak öne çıkarmaktadır. 

Su izolasyonu, Isı izolasyonu, Yangın İzolasyonu, Ses İzolasyonu günümüze kadar geçirdiği değişim süreçleri ile birlikte konforlu yaşam alanları yaratılması için insanoğlunun en önemli ihtiyaçları arasında olmuştur. 

Gelişen teknolojiye paralel olarak birçok ürün ve çözüm metodları geliştirilmiştir ve hergeçen gün yeni ürünlerin tasarım ve gelişimi büyük bir hız ile devam etmektedir.

İZOLASYON ÇEŞİTLERİ NELERDİR .?

  • SU İZOLASYONU

Yapıların suyun etkilerine karşı yapılan çalışmaların bütününe verilen addır. Su, yapının kapiler boşlukları, çatlakları ve yapısal deformasyonları arasından geçerek betonerme yapıların donatılarında korozyona sebep olurlar. Bu durum deprem riski ile karşı karşıya kalan ülkemiz açısından büyük bir sorundur. Yapı içine çeşitli sebeplerle giren su rutubete sebep olarak iç mekanların konforunu bozar, insan sağlığını tehdit eden bir ortam oluşmasına sebep olur.                 

Çimento esaslı kristalize yalıtım, Çimento esaslı elastik yalıtım, Poliüretan esaslı sürme yalıtım, Poliürea püskürtme yalıtım, Serbest serim geomembran yalıtım, Dökülen betona yapışan geomembran yalıtım, Bitümlü membran yalıtım, Bitüm kauçuk esaslı yalıtım olmak üzere çeşitlendirebiileceğimiz su yalıtımı uygulamaları proje detayı, bütçesi ve uygulama yapılacak yerin iklimsel koşullarına göre farklılık göstermektedir.

TEMEL İZOLASYONU NASIL YAPILIR , PERDE İZOLASYONU NASIL YAPILIR .. ?

İyi bir Temel İzolasyonu, Perde İzolasyonu veya Teras İzolasyonu yapılabilmesi için çok basit bazı kurallar olup , bu kuralları aşşağıda maddeler olarak sıralanmıştır.

İYİ BİR İZOLASYON UYGULAMASI İÇİN ........

  • HERŞEYDEN ÖNCE İYİ BİR İŞVERENE İHTİYACIMIZ VAR

Nasıl olsa toprak altında kalacak, su sızıntı problemi yaşarsak içerden enjeksyon yaparız , proje bütçesi kısıtlı , iş programı kısıtlı bu yalıtım bu akşam bitecek vb yaklaşımlar karşısında İYİ BİR YALITIM - İZOLASYON uygulaması yapma şansınımız yoktur. 

Bu durumda verilebilecek EN İYİ TAVSİYE, bodrum kotuna toplama haznesi yaptırıp, dalgıç pompa koymak olacaktır. 

  • KALİTELİ VE İYİ İZOLASYON MALZEMESİ KULLANILMALIDIR.

 İYİ BİR İZOLASYON MALZEMESİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN ASGARİ ÖZELLİKLERİ  :

Ağaç - Bitki kökü ve toprak etkilerine karşı tam dayanımlı olmalıdır. Özenerek uygulamasını yaptığımız izolasyon malzemesinin bitki kökleri tarafından delik deşik olmasını istemeyiz. Bitki kökleri karşılarına çıkan engelleri aşmak için 2 aşamalı tedbir uygularlar. 1 ) Karşılarına çıkan engeli mekanik zorlama ile delip geçmeyi denerler. 

Bu yöntemden başarılı olamayan kök yapısı 2 ) Kimyasal etki ile engellerini aşmaya çalışırlar. Bu kimyasal içinde güçlü asitler bulunmaktadır. Yol kenarlarında kayaların içinden çıkan ağaç fidanları buna çok güzel bir örönektir. 

Kullandığımız izolasyon malzemesi bu mekanik ve kimyasal ( asit ) saldırılarına karşı dayanıklı olması, yapılan uygulamanın sağlığı için ğçok önemlidir. 

UV Işınlarına karşı dayanımlı olmalı ( Temel altında kalıyor gerek yok diye düşünülebilinir fakat ampatman bölgelerinde izolasyon malzemesi özellikle yaz aylarında uzun süre UV etkilerine maruz kalabilmektedir. 

Yaz aylarında özellikle güneş altında kalan geomembran malzemesi yüzey sıcaklığı çok rahat 70 C ye ulaşabilmektedir.) , izolasyon malzemesi yaşlanmayan yapıda olmalıdır , zamanla özelliklerini kesinlikle yitirmemelidir. ( Bünyesinde zamanla yapıyı terk eden solvent,plaslikleştirici,yumuşatıcı vb kimyasallar bulunmamalıdır. ) 

Kimyasal etkilere karşı dayanıklı olmalıdır. Su izolsyon malzemeleri kullanım yerlerine göre Deniz Suyu, Bitüm, Üre, Foseptik Kimyasalları, Asitler, Kalıp Yağları, Sülfat Tuzları , Siyanür vb kimyasalları ile devamlı temas halinde tam dayanımlı olmalıdır. Bazı durumlarda bu kimyasalların kombinasyonuna da maruz kalabilmektedirler.

Ekyeri birleşimi uygulaması sırasında zehirli kansorejen gaz çıkarmamalıdır. Kullanılacak izolasyon malzemesi doğaya zararlı kimyasalları içermemelidir. Bugün piyasada en sık kullanılan bazı geomembran ürünleri sıcak hava kaynağı sırasında kansorejen gaz çıkarmakta, gerek doğamız gereksede uygulayıcı işçi kardeşlerimiz farkında olmadan zehirlenmektedir. 

Özellikle çatı yalıtımı kapsamında kullanılan bu ürünler, olası yangın sırasında ciddi zehiri gaz çıkışı yaparak, yapıdaki insanların zehirlenmesine sebep olmaktadır.

  • İZOLASYON DETAYLARI ÇOK İYİ BELİRLENMELİDİR.

Genellikle izolasyon detayları, yüzeysel hazırlanmaktadır. 

Ekyeri birleşim deyaları, köşe dönüşleri, gider ve baca bağlantı detayları, kazık başı izolasyon detayları,temel topraklama kabloları birleşim detayları, temel asansör çukurları izolasyon detayı, başlık krişi izolasyon detayları, temel-perde birleşim detayları,perde yüzeyi yalıtıma hazırlık çalışmaları ve detayları, perde tij delikleri izolasyon detayları,perde-ters kriş izolasyon birleşim detayı, perde-teras birleşim detayları, teras yan çıkış bağlantı detayları, teras havalandırma ekipmanları temel birleşim detayları, teas havalandırma bacası ve ışıklık birleşim detayları sayabileceğimiz detaylardan bazıları olup, mutlaka iyi analiz edilip detayları hazırlanmalıdır. Hazırlanan detaylara sadık kalınmalıdır. 

  • UZMAN UYGULAYICI EKİPLER TARAFINDAN UYGULAMA YAPILMALIDIR.

Uyulama sırasında uzman firmalar ile çalışılmalıdır. Özellikle yüzey hazırlıkları iyi yapılmadan acele ile başlanan izolasyon uygulamalarını sonuçları genellikle problemli olmaktadır. 

İzolasyon firması konusunda deneyimli, kalifiye izolasyon ustaları bünyesinde bulunduran, sektöre yatırım yapan, emek veren, kalitesinden ödün vermeyen uygulama firmaları ile çalışmak çok önemlidir.

  • TAMAMANLANAN İZOLASYON UYGULAMASI 3.ŞAHISLARIN MÜDAHALESİNDEN KORUNMALIDIR. 

Tamamlanmış olan izolasyonun koruma altına alınması, verilen emeklerin ve alınan sorumlulukların boşa çıkmaması için çok önemlidir. Farklı disiplinlerin bir arada çalışmak zorunda olduğu inşaat projelerinde, genellikle hiçbir taşeron firma başka bir taşeronun yapmış olduğu imalatı korumaz, istemeyerek bile olsa zarar verse bu durumu saklar ve örtpas eder. 

Binbir emek ve zorlukla tamamlanan izolasyon uygulamalarının korunmasına çok dikkat etmeliyiz. Temel izolasyonu sırasında bu risk nispeden azdır ve proje başlangıcında temel bölgelerinde izolasyon firmalarından başka firma çalışmaz. Fakat izolasyon uygulaması perde ve teras yalıtımı safhaların geçmesini takiben, 3.şahıs veya firmaların tamamlanmış olan izolasyon uygulamasına vermiş olduğu hasar olsılığı artmaktadır. 

Perde izolasyonu sırasında kalıp taşeronu ve geridolgu hafriyat taşeronu, teras izolasyonu sırasında elektrik,mekanik ve cephe taşeronları izolasyon uygulamalarına potansiyel hasar verebilecek ekiplerdir.

İzolasyon taşeronu bu tehlikelere karşı çok dikkatli olmalı, gerekiyorsa gece vardiyalarına nöbetçi izolasyoncu bırakmalı, gün içinde ekipden bir kişiyi sahada tamamamlanmış olan izolasyonu periyodik olarak kontrol etmelidir.

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR | İZİNSİZ KOPYALANAMAZ | TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİC LTD ŞTİ 2010