4.0
Kazık Başı İzolasyonu | Kazıklı Temel Yalıtımı

Kazık Başı İzolasyonu


                                                                                                                                            

kazık-başı-yalıtımı

Radye temel alanlarında, taşıma gücü düşük bölgelerde çok yaygın olarak karşımıza kazıklı temel uygulamaları çıkmakta olup, genel prensip olarak radye’den gelen yapı yüklerinin saglam zemine aktarılması prensibi ile çalışmaktadır.

Diğer taraftan ise, özellikle kazıklı temel yalıtımı uygulamalarında çözülmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. 

Yataya serilen geomembran, fore kazık başı etrafına sızdırmazlığı sağlayacak şekilde sabitlenebilmeli, ilave olarak yivli yapıya sahip kazık demirleri etrafından su yürümesinin de engellenmesi gerekmektedir. 

Bu detaylar dikkate alınmaz ise, yeraltı suları kazık başı ile geomembran arasından ve fore kazık demirleri yivleri etrafından ilerleyerek rahatlıkla yapı içlerine ulaşabilmektedir.


kazık başı izolasyonu

Schedetal firmasının ExtruPol®F FPO ve ExtruBit®F ECB geomembran sistemleri için geliştirdiği kazıklı temel ve perde su yalıtımı detayları ile en zorlu kazık başı izolasyon uygulamaları rahatlıkla ve çok süratli olarak çözülebilmektedir.

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Hazar denizi içine inşaa edilmekte olan Cresent Development Projesi kapsamında çapları 1,00 - 1,20 mt arasında değişen 2800 adet fore kazık yalıtım detayları başarı ile uygulanmış ve işverene sorusuz olarak teslim edilmiştir. 

Kazıklı temel, kazık başı izolasyonu kapsamında ExtruPol®F ve ExtruBit®F geomembran ürünleri özel su tutucu profiller yardımı ile birbirine bağlanmakta, fore kazık başı iç alanları ise çimento esaslı büzüşme yapmayan grout ve kristalize yalıtım harçları ile doldurulmaktadır.

Kazıklı Temel Yalıtımı Uygulama Detayları …...

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR | İZİNSİZ KOPYALANAMAZ | TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİC LTD ŞTİ 2010